SPELNINGAR/GIGS/AUFTRITTE 2017

5/1 kl 17.00 Allhelgonakyrkan, Lund
6/1 kl 14.00 Lyngsjö kyrka
3-4/2 Harpkurs, Tallinn (EE)
12/3 kl 18.00 Konsert, Rolfstorps k:a, Varberg
18/3 Privat fest, Varbergs fästning
25/3 kl 14.00 Bockarna Bruse (barnföreställning), Kulturen, Lund
30/3-2/4 Harpkurs Proitzer Mühle, (DE)
7/4 Concert, Foundation Performing Arts, Spindale (US/NC)
7/4 Concert, TIEC (US/NC)
7/5 kl 12.00 Kulturlunch, Kulturhuset Trycket, Södra Sandby
11-14/5 Konserter, Trollhättans Tidig Musik-dagar
20/5 kl 18.00 Konsert, Genarps k:a
21/5 kl 16.00 Musikalen "Luthers ungar", Genarps k:a
26/5 kl 13.00 Medeltidsquiz, Glimmingehus
27/5 kl 13.00 Medeltidsquiz, Glimmingehus
2/6 kl 12.00 Lunchkonsert, Stockholm Early Music Festival
3/6 kl 18.00, Konsert, Bymarkskyrkan, Jönköping
5-6/6 Workshop och konsert, Husby-Långhundra
10/6 kl 17.00 Lutherkonsert, Apelvikshöjds k:a, Varberg
25/6 kl 18.00 Konsert, Torpa k:a, Varberg
29/6 kl 19.00 Konsert, Norrköping
1-2/7 Medeltidsdagar på Varbergs fästning
5/7 kl 19.00 Konsert, Sundsvalls kammarmusikfestival, Kyrkans Hus, Sundsvall
6/7 kl 19.00, Konsert, Ljusterö k:a, Stockholm
12/7 kl 19.00 Konsert, Hova k:a
13/7 kl 19.00 Konsert, Varnhems Klosterkyrka
15/7 kl 18.00 Konsert, Granhults k:a (Växjö)
18/7 kl 12.00 Lunchkonsert, Johannebergskyrkan, Göteborg
18/7 kl 19.00 Konsert, Idefjordens församling, Strömstad
19/7 kl 20.00 Konsert, Fjällbacka k:a
20/7 kl 19.00 Medeltidsquiz, Ystad Kloster
23/7 kl 19.00 Konsert, Stångby k:a
27/7 kl 19.00 Konsert, Kvistofta k:a
28-30/7 Korrö Folkmusikfestival
30/7 kl 16.00 Picknickallsång, Kulturens Östarp
2/8 kl 19.00 Konsert, Norra Mellby k:a
3/8 kl 19.00 Medeltidsquiz, Ystad Kloster
7-10/8 Glasgow International Piping Festival (UK)
17/8 kl 19.00 Konsert, Limhamns k:a
24/8 kl 19.00 Konsert, NOMEMUS (Nordisk festival för medeltida musik), Söderköping
26/8 kl 16.30 Konsert, Bringetofta k:a, Sävsjö
27/8 kl 19.00 Konsert, Väne-Ryrs k:a, Vänersborg
23/9 14.00 Konsert, Hagakyrkan, Göteborg
2/10 kl 20.00 Konsert, Copenhagen Renaissance Festival, Koncertkirken, Köpenhamn (DK)
14/10 Musikalen "Luthers ungar", Lunds Domkyrka
15/10 Konsert, Skepplanda k:a
20-22/10 Workshops & konserter, Nordic Harp Meeting, Viljandi (EE)
29/10 18.00 Konsert, Falkenberg k:a
2-5/11 OTIK Workshops & konsert, Neckarnzimmern (DE)
12/12 Luciafirande, Genarps k:a


2016

5/1 Allhelgonakyrkan, Lund
10/1 S:t Nicolai kyrka, Simrishamn
17/1 Nya Lundby kyrka, Göteborg
15/2 Tomasgården, Fosie
20/2 Everöds kyrka, Everöd
26/2 House concert, San Francisco (US)
4-6/3 Harp Workshop, Tallin (EE)
23/4 Biskopsvisitation, Arlövs församlingshem
1/5 Kulturens Östarp
16/6 Styrstadsgården, Norrköping
2-3/7 Varbergs Fästning
19/7 Magra kyrka, Alingsås
20/7 Fjällbacka kyrka, Fjällbacka
24/7 Igelösa kyrka, Lund
31/7 Slåttergille, Kulturens Östarp
9/8 Dädesjö kyrka, Växjö
11/9 Lödöse Medeltidsmuseum
20-23/10 Nordic Harp Meeting, Albertslund, DK
23/10 kl 16.00 ”Pilgrimens väg”, KoncertKirken, Köpenhamn (DK)
27/10 kl 19.00 ”Från fåglarnas rike” (Premiär!) Allhelgonakyrkan, Lund
27/11 kl 11-15 Kulturens Julstök, Kulturen, Lund
3/12 Julmarknaden, Tidaholms museum, Tidaholm
4/12 Julmarknaden, Eksjö
8/12 Julkonsert för Litteraturens Vänner, Malmö
12/12 kl 22.00 Luciafirande, Genarps kyrka

2015

5/1 Allhelgonakyrkan, Lund (SE)
20-22/3 Harp Workshop, Tallin (EE)
1/4 19:00, Gotisches Haus, Kirchweg 1, Burgheßler (DE)
2/4 20:00, Waitzinger Keller, Schlierseer Straße 16, Miesbach (DE)
3/4 19:30, Mareissaal, Rosenheimer Straße 8, Kolbermoor (DE)
1/5 Kulturens Östarp, Sjöbo (SE)
9/5 Trollhättans tidig-musikdagar, Trollhättan (SE)
15-16/5 Riksturneringen, Hovdala slott, Hässleholm (SE)
10-13/6 VAKA folk festival, Akureyri (IS)
20/6 Hagakyrkan, Göteborg (SE)
24/6 Marstrand kyrka, Marstrand (SE)
1/7 Karlstad Domkyrka, Karlstad (SE)
8-12/7 Dinan Celtic Harp Festival (FR)
20/7 Goodnight Sun, Västra Hamnen, Malmö (SE)
22/7 Järfälla kyrka (SE)
24-25/7 Korrö Folkmusikfestival (SE)
26/7 Kulturens Östarp, Sjöbo (SE)
2/8 Borlunda kyrka, Eslöv (SE)
9/8 Slöta kyrka, Falköping (SE)
3/10 Spelmansstämma Handens Museum (SE)
15-18/10 Nordic Harp Meeting, Åbo (FI)
31/10 National Harp Day, Amsterdam (NL)

2014

5/1 17.00 Allhelgonarkyrkan, Lund (SE)
9/2 18.00 Visseltofta kyrka, Osby (SE)
8/3 Handens Museum, Handen (International Bagpipe Day) (SE)
25/3 Harp Workshop, Prague (CZ)
28-30/3 Harp Workshop, Berlin (DE)
7/4 Literaturhaus, Köpenhamn (DK)
23/4 Asmundtorps Församlingshem, Asmundtorp (SE)
9-10/5 Moniaive Folk Festival (UK)
1/6 (18.00) Klöveskogs kyrka, Mellerud (SE)
15/6 Hovdala Slott, Hässleholm (SE)
19-22/6 Harp Workshop, Lauterbach (Harfentreffen, DE)
29/6 Torpa kyrka, Varberg (SE)
13/7 (19.00) Habo kyrka, Jönköping
20/7 (19.00) Valtorp kyrka, Falköping
23/7 Sundsvall Kammarmusikfestival (SE)
31/7 Gråmanstorps kyrka, Klippan (SE)
10/8 (19.00) Adelsö kyrka (SE)
14/10 Tingstad kyrka, Norrköping (SE)
17-19/10 Pentreffest, Wales (UK)
23-26/10 Nordic Harp Meeting, Gjövik (NO)
28/10 (14.00) Östra Karups Församlingshem, Båstad (SE)
22/11 Folk Club Forlí (IT)
12/12 kl 22 Genarps kyrka, Genarp
13/12 Thomanders Jul, Lund
20/12 Thomanders Jul, Lund

2013

5/1 Klosterkyrkan, Lund (SE)
6/1 Brunnby kyrka, Höganäs (SE)
18-20/1 Harpkurs, Järna (SE)
9/2 Genarps kulturförening, Genarp (SE)
3/3 (18.00) Västra Kärrstorps kyrka (SE)
6/4 Kulturzentrum Büz, Minden, with Svanevit (DE)
21/4 (10.00) Blädinge kyrka - (14.00) Vislanda kyrka, Alvesta (SE)
4/5 (21.00 & 22.15) Early Late Night Concert, Musikaliska/Nybrokajen 11, Stockholm (SE)
9-12/5 Spielkurs in der Dübender Heide, Trossin (DE)
17-19/5 Musikantentreffen, Markt Wald (DE)
11/6 (19.00) Vankiva kyrka, Bjärnum (SE)
13/6 (19.30) Täby kyrka, Täby (SE)
15/6 (17.00) Brahekyrkan, Visingsö (SE)
23/6 (19.00) Spannarps kyrka, Varberg (SE)
26/6 (19.00) Ilstorps kyrka, Sjöbo (SE)
27/6 (19.00) Stora Råby kyrka, Lund (SE)
30/6 (19.00) Valla kyrka, Tjörn (SE)
2/7 (12.00) Johannebergskyrkan, Göteborg (SE)
3/7 (19.30) St Görans kyrka (Kungsholmen), Stockholm (SE)
4/7 (19.30) Varnhems kyrka, Varnhem (SE)
13/7 (18.00) Skogskapellet, Kungsbacka (SE)
14/7 (18.00) Kattunga kapell, Mark (SE)
21/7 Vallkärra kyrka, Lund (SE)
7/8 Stora Hammars gamla kyrka, Höllviken (SE) - Erik soloharpa
11/8 Farstorps kyrka, Farstorp (SE) - Erik soloharpa
23-24/8 Stamford Harp Festival, Stamford (UK)
25/8 Torpa kyrka, Varberg (SE)
25/10 (19.00) Hemma Hos Izzy, Folklorecentrum, Stockholm (SE) - CANCELLED!
27/10 (18.00) Johannebergskyrkan, Göteborg (SE)
1-3/11 Nordic Harp Meeting, Järna (SE)

2012

5/1 16.00 Klosterkyrkan, Lund (SE)
5/1 18.30 Rådhuset, Malmö (SE)
6/1 16.00 Brunnby kyrka, Höganäs (SE)
28/2 18.00 St Olof K:a, Falköping (SE)
1/3 Hvilans folkhögskola, Åkarp (SE)
8/3 Möllegården, Åkarp (SE)
11/3 Törringe kyrka, Svedala (SE)
4-7/4 Süddeutsches Harfenfestival, Schliersee (DE)
19-22/4 Spielkurs in der Dübender Heide, Trossin (DE)
11-13/5 Trollhättans Tidig musik-dagar, Trollhättan (SE)
16/5 Malmö rådhus, Malmö (SE)
18/5 Skiernewice, International Fest of Rediscovered and Forgotten Music (PN)
19/5 Radomsko, International Fest of Rediscovered and Forgotten Music (PN)
21/5 Cultural Center, Prievidza (SK)
25-28/5 Musikantentreffen, Markt Wald (DE)
3/6 Genarps kyrka, Genarp (SE)
8-10/6 Blowout, Polesworth (UK) med Göran Hallmarken och Olle Gällmo
15-17/6 Odenwälder Harfentage, Fürth (DE)
17/6 Ramlösa Brunnsdag (SE)
1/7 18.00 Vadensjö kyrka, Landskrona (SE)
6-7/7 Førde World Music Festival, with Svanevit (NO)
14/7 Granhults kyrka, Granhult (SE)
19/7 19.00 Stenungsunds kapell, Stenungsund (SE)
26/7 Magra kyrka, Sollebrunn (SE)
28/7 19.00 Forshems kyrka, Forshem (SE)
29/7 19.00 Gudhems kyrka, Gudhem (SE)
31/7 20.00 Husie kyrka, Malmö (SE)
2/8 18.30 Jonstorps kyrka, Farhult (SE)
6-8/8 Piping Live, Glasgow (UK)
12/8 Festival Tra Lago e Monti, Maggio (IT)
18/8 19.30 Breared kyrka, Breared (SE)
19/8 14.00 Folkmusikdag, Hallandsgården, Halmstad (SE)
19/8 19.00 Torpa kyrka, Varberg (SE)
23/8 Vellinge kyrka, med Aurea (SE)
25-26/8 Ingelsträde Medeltidsdagar (SE)
31/8 Braheskolan, Visingsö (SE)
1/9 Bohusläns Museum, Erik solo (SE)
8-9/9 Grebbestads Folkmusikfestival (SE)
15-16/9 Fantasybokmässa, Herlufsholm (DK)
27-30/9 Spielkurs in der Dübender Heide, Trossin (DE)
17/10 Vasamuseet, Stockholm, med Sinkadus (SE)
19-21/10 Nordic Harp Meeting, Jyväskylä (FI)
27/10 Vedby kyrka, Klippan (SE)
28/10 Glyptoteket, Köpenhamn, med Ensemble Mare Balticum (DK)
1-3/11 Odenwälder Tanz- und Instrumentalkurs, Brensbach. with Svanevit (DE)
4/11 KFZ, Marburg, with Svanevit (DE)
5/11 Kirche Gross Denkte, Braunschweig (DE)
7/11 Asmundtorps kyrka (SE)
2/12 Stora Hammars kyrka, Vellinge (SE)
12/12 Genarps kyrka (SE)

2011

5/1 16.00 Klosterkyrkan, Lund
6/1 16.00 Brunnby kyrka, Höganäs
6/1 19.00 Lyby kyrka, Hörby
17/3 De zingende snaar, Dordrecht, the Netherlands
18/3 Nijmegen, the Netherlands
19/3 Nijmegen, the Netherlands
20/3 Waregem, Belgien
3/4 Mariakyrkan, Malmö
16-17/4 Lempo world music festival, Kouvola, Finland
20-23/4 Süddeutsches harfenfestival, Schliersee, Germany
27-29/5 Odenwälder Harfentagen, Germany
6/7 Tottarps kyrka, Staffanstorp
14/7 Vänga kyrka, Fristad
31/7 Höganäs kyrka, Höganäs
17/8 Värby kyrka, Värby
3/12 Castello Ursino, Catania, Italy
26/12 Särslövs kyrka, Särslöv

2010

5-7/11 Nordic Harp Meeting, Gjövik, Norway
23/11-4/12 Schwedische Weihnacht Tournee, Germany:
    23/11 20.00 Schmalkalden, Kunsthaus am Markt
    24/11 11.00 Ilmenau, Assisi-Schule
    24/11 20.00 Ilmenau, St Jakobuskirche
    25/11 20.00 Burbach-Holzhausen, Gemeindehaus
    26/11 19.30 Dinslaken, Restaurant Canapé
    27/11 19.30 Dinslaken, Restaurant Canapé
    28/11 16.00 Erfurt, Gustav-Adolf-Gemeindezentrum
    2/12 Weissenfels, Geleitshaus
    3/12 19.30 Zella-Mehlis, Bürgerhaus, Scheune
    4/12 20.00 Friedrichsrode, Kunsthof
7/12 19.00 Möllegården, Åkarp
11/12 Bäckaskog slott, Kristianstad
12/12 Ängavallen, Vellinge
25/12 St Matteus kyrka, Malmö

2009

25/2 Klubb RÅLÅT, Malmö
20/3 Harpkurs (Erik solo), Nürnberg, DE
21-29/3 Turné, Tyskland (med Svanevit)
3-5/4 Harpkurs (Erik solo), Järna
5/4 kl. 18.00 Konsert, Nosag Folkspel, Hägersten
12/4 Musikgudstjänst, S:t Hans k:a, Lund
22/4 FolkBaltica, Kliplev k:a, DK
23/4 FolkBaltica, Store Okseoe, DK
9/5 Konsert "Himlens Polska", Hörby k:a
14-19/5 Rio Harp Festival (Erik solo), Rio de Janeiro, BR
24/5 Invigning Pilgrimsvägen, Lunds Domkyrka
1/7 Konsert "Himlens Polska", Helsingborgs k:a
19/7 Konsert "Himlens Polska", Ängelholms k:a
26/7 Konsert "Himlens Polska", Östra Hoby k:a
6/8 Konsert "Himlens Polska", Bollerup k:a
23/8 Konsert "Himlens Polska", Gårdstånga k:a
1-14/12 Turné, Tyskland

2008

29/2 Umefolk, Umeå
20/3 Danskväll, Berlin, DE
22/3 Setkáni Harfeníku (Prague Harp Meeting), Prag, CZ
28/3 kl 12.00 Konsert (som "Falsobordone"), Nordiskt Balladmöte, Växjö
12/4 Konsert & dans, Felan, Örebro (på trio med Göran Hallmarken)
13/4 Konsert, S:t Johannes Kyrka, Norrköping
4/5 Venner Folk Frühling, Venne, DE
5-8/6 Ransätersstämman, Ransäter
28-29/7 Hallands Museum, Halmstad
13-16/7 St Chartier, FR
21/7 20.30 Konsert, International World Harp Congress, Amsterdam, NL
24/7 Konsert, De Heksenketel, Antwerpen, BE
25/7 Bad Wildungen Festival, DE
27/7 11.00 Konsert, Bielefeld, DE
27/7 16.30 Konsert, Gütersloh, DE
30/8 Konsert Stamford Harp Festival, Stamford, GB
1/9 Konsert, Visby
12/9 Kulturnatta, Eslövs stadsmuseum
16-19/10 Nordic Harp Meeting, Lund
13-15/11 William Kennedy Piping Festival, Armagh, GB
26-27/11 Polar Rhapsody, Salekhard, RU

2007

20/4 Malmö Folk, riksspelmanskonsert
29/4 Konsert, Ask k:a (Röstånga)
16-19/5
Turné Tyskland med Svanevit
3/6 Alnarpsparken, Linnéfirande (för HKH Viktoria)
7-10/6 Harfentreffen, Tyskland
20/6 Konsert, Radio Bremen, Tyskland
24/6 Musik i sommarkväll, Kirseberg k:a (Malmö)
6/7 Konsert Gooikoorts Festival (Belgien)
15/7 Konsert, Musik på Billingen
27-29/7 Korrö Folkmusikfestival
29/7 Konsert, Hammarlunda k:a
4/8 Konsert, Gladsaxdagen (tillsammans med ESK)
31/8-2/9 Turné Tyskland (Wismar, Schwerin)
7/9 Folkmusikkafeet Allégården, Göteborg (trio, med Göran Hallmarken)
22-23/9 Dubrovnik Early Music Festival
30/11 Kulturzentrum BÜZ, Minden (Tyskland)
1/12 Konsert, Achern (Tyskland)
2/12 Konsert, FolkClub Würzburg (Tyskland)
20-23/12 Julturné, Västergötland